Bilgi paylaştıkça fayda sağlar..

Fırsat buldukça yazdığım makaleleri sizlerle paylaşarak, çocuk sağlığı ve hastalıklarına dair konularda ışık tutmaya çalışacağım. Lütfen sizde çevrenizdekilerle bu yazıları paylaşın ve beraber farkındalık yaratalım. Unutmayın; doğru tedavi için doğru ve profesyonel teşhis her zaman şarttır!

AŞI TAKİP ŞEMASI

AŞI TAKİP ŞEMASI

DOĞUMDA: HEPATİT B - 1.doz

 

1.AY: HEPATİT B – 2.doz

 

2.AY: DBT-IPV-HiB (DİFTERİ-BOĞMACA-TETANOZ-İNAKTİVE POLİO-HEMOFİLUS      - 1.doz

devamı


Laktoz İntoleransı

LAKTOZ İNTOLERANSI

Bu belirtiler genellikle laktoz içeren gıdalar yedikten veya içtikten sonra 30 dk ila 2 saat içinde görülmeye başlar. Çocuklarda laktoz sindiriminde sorun olup olmadığının kontrolü için, en az 2 hafta boyunca beslenmesinde yer alan tüm süt ve süt ürünleri çıkarılarak belirtilerin olup olmadığının gözlemlenmesi önerilir.

devamı


GÜNEŞ ÇARPMASI

GÜNEŞ ÇARPMASI

Çocuklarda güneş çarpması sıklığı, çocuk acil servislere başvuru nedenleri arasında bölgeden bölgeye ve mevsimlere göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle belli bir yüzde vermek zordur. Ancak bebek ve çocuklarda vücut sıvı oranı erişkinlerden yüksek olması nedeni ile güneş çarpmasından daha çok ve ciddi etkilendiklerini söyleyebiliriz.

devamı


ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK – her 2 anneden birinin annenin kabusu ! Hepimiz çocuklarımız için herşeyin en güzelini, en iyisini istiyoruz. Onlar hep gülümsesin, hiç hasta olmasınlar, boyları-kiloları yaşa göre beklenen sınırların mümkünse biraz üzerinde olsun. Söz dinlesinler, başlarına kaza gelmesin. Yemeklerini saatinde güzelce yesinler, geceleri deliksiz uyusunlar... Gerçek bir çocuk istediğinizden emin misiniz?

devamı


Uyku Düzeni

UYKU DÜZENİ

Çocukların uykuya olan ihtiyaçları ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre değişir. Yenidoğan, en fazla uyku ihtiyacı olan dönemdir. Yenidoğanın uykusu 18-20 saate kadar ulaşabilir. Büyüdükçe algısı açılan çocuğun, uyku süresi de kısalacaktır. Büyüme hormonu saat 22.00 civarında, derin uykuda iken en yüksek düzeylere ulaşır. Bu nedenle çocuk hangi yaşta olursa olsun, bu saatlerde derin uykuda olmalıdır.

devamı


Grip Aşısı

GRİP AŞISI

Bir çocuk hekimi olarak her yıl hastalarımın anne-babaları ile grip aşısının gerekliliği, yarar-zarar oranlarını tartışırım. Aşılar konusunda son zamanlarda herhangi bir tıbbi araştırmaya dayanmayan, 3.sayfa gazete haberleri ile dilden dile yayılan suçlamalar ile yakın zamanda bir toplum sağlığı problemi haline dönüşmesinden korktuğumuz bağışıklamaya duyulan güvensizlik, elbette grip aşısına karşı da mevcut.

devamı


Öksürük

ÖKSÜRÜK

Okul çağı öncesi çocuklarda öksürüğün en sık nedeni viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Çocuklarda tekrarlayan öksürük ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Öksürük kendi başına bir hastalık değildir. Akciğer enfeksiyonları, akciğer hastalıkları ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir bulgusudur. Altı aydan küçük bebeklerde öksürük bebekleri yorar

devamı


Okul Dönemi

OKUL DÖNEMİ

Okul ortamında aynı sınıfta sürekli bir arada olan bir sürü çocuk, sınıf havalandırmalarının yetersiz yapılması, havaların soğuması ile birlikte özellikle viral enfeksiyonların artışı, el yıkamanın olması gerekenden daha az sıklıkta yapılması, çocuklarda enfeksiyon değiş tokuşu için risk faktörlerini oluşturuyor.

devamı


Ek Gıdalar

EK GIDALAR

Anne sütünden ek gıdalara geçişte asıl önemli noktalar; ne zaman, nasıl ve hangi gıdalarla başlanması gerektiğidir.Erken ek gıdalara başlanması sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması nedeni ile ishal ve besin allerjilerinde artmaya neden olabilir. Emmede azalmaya bağlı anne sütü yapımının azalması, ishalli hastalıklar, doğru ve yeterli besinlerin verilmemesi nedenleri ile de gelişme problemleri olabilir.

devamı